Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsinə maliyyə dəstəyi imkanları müzakirə edilib
Bakı Enerji Forumu çərçivəsində bir sıra görüşlər keçirilibBakı Enerji Forumu çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazov “TotalEnergies” şirkətinin kəşfiyyat və hasilat üzrə baş vitse-prezidenti Jean-Luc Guiziou ilə görüşüb. Görüşdə “Abşeron” qaz-kondensat yatağının işlənməsinin ikinci mərhələsi - Faza-1 layihəsinin icrası müzakirə edilib. Bu mərhələdə yataqdan qaz hasilatına başlanması və müvafiq həcmlərin ixraca yönəldilməsi istiqamətində görülən işlər nəzərdən keçirilib.
Energetika Nazirliyinin yaydığı məlumatda bildirilir ki, görüşdə Energetika Nazirliyi və “TotalEnergies” şirkəti arasında 250 MVt gücündə külək, enerji saxlanc sistemləri layihələri və metan emissiyalarının azaldılması üzrə əməkdaşlığın cari vəziyyəti və planlaşdırılan tədbirlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Pərviz Şahbazovun Pakistanın federal energetika naziri (neft məsələləri üzrə) Ali Pervaiz Malik ilə də görüşü olub. Bu ilin fevralında Pakistan İslam Respublikasının Baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərifin ölkəmizə dövlət səfəri, may ayında isə Laçında üçtərəfli sammit çərçivəsində iştirakı zamanı enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişafına xüsusi diqqət yetirildiyi vurğulanıb. Azərbaycan - Pakistan Enerji üzrə Birgə İşçi Qrupu çərçivəsində əməkdaşlığın əhəmiyyətindən bəhs edilib. Söhbət zamanı Pakistanın enerji sektoruna investisiya imkanları və potensial əməkdaşlıq layihələri barədə müzakirələr aparılıb. Həmçinin ECO-UNIDO Təmiz Enerji Mərkəzinin fəaliyyəti ilə bağlı məsələlərə toxunulub.
“ACWA Power” şirkətinin təsisçisi və İdarə Heyətini sədri Mohammad Abunayyan ilə görüşdə isə bu il istismara veriləcək 240 MVt gücündə “Xızı-Abşeron” KES, Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda 3,5 QVt külək elektrik enerjisi istehsalı layihəsi üzrə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən və planlaşdırılan addımlar müzakirə olunub. Həmçinin quruda inteqrasiya olunmuş 200 MVt-lıq külək enerjisi və batareya enerji saxlanc sistemi layihəsinin həyata keçirilməsindən irəli gələn məsələlər nəzərdən keçirilib.
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının Avrasiya regionu və Türkiyə üzrə energetika departamentinin direktoru Sule Kilic ilə görüşdə bankla uzunmüddətli əməkdaşlıqdan məmnunluq ifadə edilib. AYİB-in 230 MVt gücündə “Qaradağ” GES, 240 MVt gücündə "Xızı-Abşeron" KES, 315 MVt “Bankə” GES və 445 MVt gücündə “Biləsuvar” GES-ə uzunmüddətli kredit ayırması yüksək qiymətləndirilib. Azərbaycanda daxili istehlak və ixrac məqsədilə həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verilib. Enerji təhlükəsizliyi çağırışları kontekstində Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsinə maliyyə dəstəyi imkanları müzakirə edilib. Eyni zamanda “yaşıl enerji” interkonnektorlarının həyata keçirilməsi mərhələsində Bankla əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparılıb. Yaşıl enerji dəhlizlərinə maliyyə dəstəyi imkanları müzakirə edilib.