Mərkəzi Bankın sədri bankların marjasına tənqidi yanaşdı: "Marjalar çox yüksəkdir”
"Bu gün bankların marjaları çox yüksəkdir, aşağı marja ilə çalışmağa öyrəşməlidirlər""Artan faiz şəraitində ölkəmizdə kreditləşmə azalmayıb - illik müqayisədə cəmi kredit portfeli 18,7%, o cümlədən, biznes kreditləri portfeli 17%-dən çox, istehlak kreditləri portfeli 20%-dən çox artıb. Yəni kreditləşmə davam edir".
"Biz gözləyirik ki, kreditləşmənin davam etdirilməsinə tələb olunan vəsait üçün banklar öz marjalarından istifadə edəcəklər. Bu gün bankların marjaları çox yüksəkdir: 6-8% marjaları var. Mən bankirlərə ədalət naminə, harada səhvdirlər, "deyərəm səhvsiniz", harada haqlıdırlar, "Deyirəm haqlısınız və sizin tərəfinizi saxlayacam". Banklar "böyük marja şəraitində" deyil, "aşağı marja, böyük həcm" şəraitində çalışmağa öyrəşməlidirlər. Bu istiqamətdə banklar ilə çalışırq.
Hökumət hesablarında olan vəsaitlərin bank sektoruna buraxılması onu göstərir ki, banklar vəsaitin gələcəyini proqnozlaşdırırlar: Artıq qabaqlayıcı faizlərini qaldırmırlar, çünki bilirlər ki, artıq hökumət hesablarından vəsait hərrac vasitəsilə daxil ola bilir, ona görə öz likvidlik planlaşdırılmasını daha dəqiq edə bilirlər. Bizim faizlərin artacağını gözləmirik. Bizim gözələntimiz odur ki, banklar öz marjalarına daha effektiv yanaşacaqlar. Çünki düşünürük ki, kifayət qədər yüksəkdir", -Mərkəzi Bankın sədri deyib
Qeyd edək ki, marja məhsul və ya xidmətin satışından əldə edilən gəlir ilə onun dəyəri (çəkilən xərclər) arasındakı fərqdir.