Türkiyə kapitallı bank Azərbaycanda müştərilərə verilən kreditləri artırıb
Türkiyə kapitallı "Ziraat Bank Azərbaycan" ASC-nin cəmi kredit portfeli (müştərilərə verilmiş kreditlər) 2024-cü ilin sonu ilə müqayisədə 2025-ci ilin ilk rübündə 45 milyon 7 min manat artaraq 31 mart 2025-ci il tarixində 574 milyon 721 min manata çatıb.
Marja.az xəbər verir ki, "Ziraat Bank Azərbaycan" 31 mart 2025-ci il tarixində 909 milyon 242 min manat cəmi aktivlərə malik olub.
İLK RÜBÜ XALİS MƏNFƏƏT İLƏ BAĞLAYIB
"Ziraat Bank Azərbaycan" 2025-ci ilin 1-ci rübünü (yanvar - mart) 3 milyon 572 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Bank 2024-cü ilin 1-ci rübünü 4 milyon 349 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, "Ziraat Bank Azərbaycan"ın xalis mənfəəti 2025-ci ilin 1-ci rübündə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 777 min manat və ya 17,9% azalıb.
"Ziraat Bank Azərbaycan"ın xalis mənfəətinin azalması xərclərinin daha çox artması, əsasən də depozitlər üzrə faiz xərclərinin, əməkhaqqı xərclərinin və digər bir sıra xərclərin artması ilə əlaqədardır.
"Ziraat Bank Azərbaycan"ın cəmi əməliyyat xərclərindəki artım cəmi əməliyyat gəlirlərindəki artımı üstələdiyi üçün əməliyyat mənfəəti cüzi (292 min manat) azalıb. Bank əməliyyat mənfəətindən aktivlər üzrə mümkün zərərlərin ödənilməsi üçün xüsusi ehtiyatın yaradılmasına ayırmalar edib və mənfəətdən vergi ödəyib.
"Ziraat Bank Azərbaycan" ASC-nin səhmdarları 99.98% səs vermə hüququna malik səhmlərin sahibi "T.C.Ziraat Bankası" ASC, 0.01% səs vermə hüququna malik səhmlərin sahibi "Ziraat Teknoloji" ASC və 0.01% səs vermə hüququna malik səhmlərin sahibi "Ziraat Yatırım Menkul Değerler" ASC-dir.