2026- 2029-cu illər üzrə Dollar/Manat məzənnəsi hansı səviyyədə götürülür? - RƏSMİ
Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən cari ilin mart ayında ortamüddətli dövr üçün (2026-2029-cu illər) yenilənmiş makroiqtisadi proqnozlar təqdim olunub.
Marja.az 2026-2029-cu illər üzrə Ortamüddətli Büdcə Çərçivəsinə istinadən xəbər verir ki, İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən təqdim olunmuş makroiqtisadi proqnozlarda 2026- 2029-cu illər üzrə manatın ABŞ dollarına qarşı məzənnəsi sabit, cari ilin səviyyəsində götürülmüşdür.
"Fiskal və monetar siyasətlərin sıx əlaqələndirilməsi milli valyutanın mübadilə məzənnəsinin əvvəlki ildəki kimi sabitliyini (1 ABŞ dollarına qarşı 1,70 manat) təmin etmişdir", - Ortamüddətli Büdcə Çərçivəsi hesabatında deyilir.
Qeyd edək ki, 1 ABŞ dollarına qarşı 1,70 manat şərti baza ssenaridə keçərlidir. Bu gün Bu gün Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının dərc etdiyi Maliyyə Sabitliyi Hesabatında bildirilir ki, pessimist senari də Manat ucuzlaşa bilər: "Pessimist ssenaridə Brent markalı neftin qiymətinin kəskin azalması nəzərdə tutulur ki, bu da Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün ciddi risklər yarada bilər. Bu ssenari üzrə qeyri-neft sektorunda ilkin mərhələdə cüzi artım, sonrakı dövrdə isə azalma olur. İnflyasiyanın kəskin yüksəlməsi ilə qiymət sabitliyinə ciddi təzyiqlər yaranır. Milli valyutanın nominal və real effektiv məzənnələrində əhəmiyyətli eniş baş verir, bu isə manatın dəyərinin zəifləməsinə səbəb olur".