Fəal banklar seçib - “Bankçılıq Mükafatları- 2024”
11 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının (ABA) fəaliyyətinin 35-ci və onun törəmə qurumu olan Azərbaycan Bank və Maliyyə Tədris Mərkəzinin fəaliyyətinin 25-ci ildönümü münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbir zamanı ABA-nın təşkilatçılığı ilə “Bankçılıq Mükafatları – 2024” adlı tədbiri də baş tutmuşdur.
ABA-ya üzv təşkilatların müxtəlif nominasiyalar üzrə mükafatlandırılması məqsədilə keçirilən tədbirdə kommersiya banklarının sədrləri və ABA-nın nəzdində fəaliyyət göstərən Ekspert qruplarının rəhbərləri iştirak edib.
Mükafatlandırma mərasimində qeyd edilib ki, 2024-cü ildə banklar tərəfindən çoxsaylı korporativ sosial məsuliyyət layihələri, eləcə də təhsil və maliyyə savadlılığının, rəqəmsallaşmanın dəstəklənməsi tədbirləri, həmçinin digər tədbirlər reallaşdırılıb. ABA, bütün bu istiqamətlər üzrə həyata keçirilən layihələri qiymətləndirərək müxtəlif nominasiyalar üzrə fəal bankları seçib.
Belə ki, 2024-cü il üçün:
“Korporativ sosial məsuliyyət” nominasiyası üzrə “ABB” ASC, Accessbank” QSC, “Azərbaycan Sənaye Bankı” ASC, “Bank BTB” ASC, “Bank of Baku” ASC, “Bank VTB (Azərbaycan)” ASC, Expressbank” ASC, “Kapital Bank” ASC, “PAŞA Bank” ASC, “Rabitəbank” ASC, ASC “Xalq” Bankı, “TuranBank” ASC, “Unibank KB” ASC, “Bank Respublika” ASC, “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC, “Yelo Bank” ASC, “Ziraat Bank Azərbaycan” ASC, “AFB Bank” ASC mükafatlandırılıb.
“Maliyyə savadlılığı dəstəkçisi” nominasiyası üzrə “ABB” ASC, “Accessbank” QSC, Azərbaycan Kredit Bürosu, “PAŞA Bank” ASC, “Unibank KB” ASC, “Expressbank” ASC, “Azər Türk Bank” ASC, “Azər Türk Bank” ASC, mükafata layiq görülüb.
“Təhsil dəstəkçisi” nominasiyası üzrə isə “Bank VTB (Azərbaycan)” ASC, ”Expressbank” ASC, “PAŞA Bank” ASC, “Rabitəbank” ASC, “Unibank KB” ASC, “Yelo Bank” ASC, “ABB” ASC, “Bank Respublika” ASC, “Kapital Bank” ASC, “Ziraat Bank Azərbaycan” ASC təltif edilib.
“Kiçik və Orta Biznesin maliyyə əlçatanlığının artırılması ilə əlaqədar tədbirlər keçirmiş ABA üzvü” nominasiyası üzrə “ABB” ASC, “Accessbank” QSC, “Rabitəbank” ASC, “Ziraat Bank Azərbaycan” ASC, “Bank Respublika” ASC, “Kapital Bank” ASC mükafatlandırılıb.
“Rəqəmsal ödənişlər sahəsində innovativ layihələrin tətbiqi” nominasiyası üzrə “Azər Türk Bank” ASC, “PAŞA Bank” ASC, “Rabitəbank” ASC, “ABB” ASC, “Bank Respublika” ASC, “Kapital Bank” ASC, “Ziraat Bank Azərbaycan” ASC təltif edilib.
“Rəqəmsal ödənişlərdə təhlükəsizliyə dair maarrifləndirmə layihələri” nominasiyası üzrə “Bank of Baku” ASC, “Kapital Bank” ASC, “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC mükafatlandırılıb.
“Dayanıqlı bankçılıq üzrə layihələr (ESG)” nominasiyası üzrə “Bank of Baku” ASC, “Bank VTB (Azərbaycan)” ASC, “Expressbank” ASC, “PAŞA Bank” ASC, “Rabitəbank” ASC, “Unibank KB” ASC, “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC, ASC “Xalq” Bankı, “Yelo Bank” ASC, “Ziraat Bank Azərbaycan” ASC, “ABB” ASC, “Kapital Bank” ASC, “Bank Respublika” ASC mükafatlandırılıb.
Təbirin sonunda “ABA-nın fəaliyyətinə verdiyi dəstəyə görə” nominasiyası üzrə:
Cenk Yüksel – “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC;
Çingiz Əsədov – “Bank Respublika” ASC;
Ramin Məmmədov – “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC;
“Bank Avrasiya” ASC;
“Premium Bank” ASC;
Bank Melli İran Bakı filialı mükafatlandırılmışlar.