Azərbaycandan Rusiyaya gedənlərin sayı 27 faizdən çox azaldı
Yanvarda Azərbaycandan Rusiyaya 23,7 min nəfər səfər edib ki, bu da 2024-cü ilin yanvar ayı ilə müqayisədə 27,3 faiz azdır.Dövlət Statistika Komitəsi turizmin mövcud vəziyyəti haqqında məlumatları açıqlayıb.
Qeyd edilib ki, Dövlət Sərhəd Xidmətinin məlumatına əsasən 2024-cü ilin yanvar ayı ilə müqayisədə xarici ölkələrə gedən Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının ümumi sayı 4,3 faiz artaraq 154,1 min nəfər olmuşdur.
İrana gedən Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının sayı 36,5 faiz, Gürcüstana gedənlərin sayı 15,1 faiz, Türkiyəyə gedənlərin sayı 2,9 faiz artmış, Rusiya Federasiyasına gedənlərin sayı isə 27,3 faiz azalmışdır.
Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının 36,1 faizi Türkiyəyə, 15,4 faizi Rusiya Federasiyasına, 11,7 faizi Gürcüstana, 10,7 faizi İrana, 26,1 faizi digər ölkələrə səfər etmişdir. Gedənlərin 67,1 faizini kişilər, 32,9 faizini qadınlar təşkil etmişdir.
Qeyd edək ki, qəzadan sonra AZAL Rusiyanın əksər şəhərlərinə uşuşları dayandırıb.