Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankı (TCMB) oktyabr ayı iclasında da uçot dərəcəsini sabit saxlayıb.Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankı (TCMB) faiz qərarını açıqlayıb.
Marja.az xəbər verir ki, TCMB faiz dərəcəsini 50% səviyyəsində dəyişməz (sabit) saxlayıb.
Türkiyədə inflyasiyanın 50 faizdən aşağı düşməsinə baxmayaraq, mərkəzi bankın faiz dərəcəsi inflyasiyadan yuxarı qalmağa davam edəcək. Qeyd edək ki, Sentyabrda Türkiyədə illik inflyasiya 49,38% təşkil edib.
İqtisadçıların proqnozu da TCMB-nin faiz dərəcəsini 50% səviyyəsində sabit saxlayacağı idi.
Sentyabrda inflyasiyanın əsas tendensiyasının bir qədər artdığını bildirən TCMB, üçüncü rüb üçün göstəricilərin daxili tələbin yavaşlamağa davam etdiyini və inflyasiyanın azalmasına dəstək verən səviyyələrə yaxınlaşdığını qeyd edib.
TCMB-nin məlumatına görə, əsas mallar üzrə inflyasiya aşağı səviyyədə qalmaqda davam etsə də, xidmətlər inflyasiyasında yaxşılaşmanın son rübdə baş verməsi gözlənilir.
Son məlumatlar ilə inflyasiyanın yaxşılaşma sürəti ilə bağlı qeyri-müəyyənliyin artdığını bildirən TCMB, inflyasiya gözləntiləri və qiymət davranışlarının inflyasiya prosesi baxımından risk faktoru olmağa davam etdiyini qeyd edib.
"Pul siyasətində qətiyyətli mövqe; aylıq inflyasiyanın əsas tendensiyasını azaldacaq. Daxili tələbin tarazlaşdırılması, türk lirəsinin real bahalaşması və inflyasiya gözləntilərinin yaxşılaşması yolu ilə dezinflyasiya prosesini gücləndirəcək. İdarə Heyəti pul siyasəti faizini sabit saxlamaq qərarına gəlsə də, inflyasiya ilə bağlı yuxarı istiqamətli risklərə qarşı ehtiyatlı mövqeyini təkrarlayıb. Aylıq inflyasiyanın əsas tendensiyasında əhəmiyyətli və daimi azalmaya nail olunana və inflyasiya gözləntiləri proqnozlaşdırılan proqnoz diapazonuna yaxınlaşana qədər sərt pul siyasəti mövqeyi saxlanılacaq. İnflyasiyanın əhəmiyyətli və daimi pisləşməsi proqnozlaşdırılarsa, pul siyasəti alətlərindən səmərəli istifadə olunacaq.
Kredit və depozit bazarlarında gözlənilməz hadisələr baş verərsə, pulköçürmə mexanizmi əlavə makroprudensial addımlarla dəstəklənəcəkdir. Mümkün proseslər nəzərə alınmaqla likvidlik şərtləri yaxından izlənilir. Sterilizasiya alətlərindən səmərəli istifadə davam etdiriləcəkdir.