Ötən gün davam edən dolların eniş tendensiyası, bugün səhər saatlarında bir qədər yavaşlayıb və dollar major valyutalar qarşısında bahalaşıb. Yeni tarixi maksimumlara çatan qızılın qiyməti dollara olan təzyiqin azalması fonunda ucuzlaşır. EURUSD cütlüyü 1.1137 həddinə qədər bahalaşandan sonra, ucuzlaşmağa başlayıb və hal-hazırda 1.1122 həddində ticarət olunur. Qızıl isə dünən 2589$ həddini test etdikdən sonra, 2576$ səviyyəsinə kimi geriləyib.
Bazar ertəsi Avropa statistika agentliyi “Eurostat” bildirdi ki, Avrozonanın Ticarət Saldosunun profisiti iyun ayı ilə müqayisədə iyul ayında 22.3 milyard avrodan 21.2 milyard avroya qədər azalıb. Lakin, analitiklər göstəricinin 18 milyard avro təşkil edəcəyini proqnozlaşdırmışdılar. Eyni zamanda, iyulda Avrozonadan ixrac həcmi illik ifadədə 10.2% artaraq 252 milyard avroya, idxal həcmi isə 4% artaraq 230.8 milyard avroya çatıb.
Bugün Yaponiyanın Xidmət Sektorunda Biznes Aktivliyi İndeksi dərc olunub. Verilən məlumatlara əsasən göstərici öyun ayı ilə müqayisədə iyul ayında -1.2%-dən 1.4%-ə qədər dəyişib. Ekspertlər nəticənin 0.8% təşkil edəcəyini ehtimal edirdilər.
Çərşənbə axşamı Bakı vaxtı ilə saat 16:30-da ABŞ-da dərc olunacaq Pərakəndə Satış Dövriyyəsinin Həcmi göstəricisi investorların diqqət mərkəzində olacaq əsas xəbərlərdən biridir. Qeyd olunur ki, analitiklər pərakəndə satışların aylıq ifadədə 0.2% azaldığını proqnozlaşdırırlar.
Həmçinin, Avrozona və Almaniyada Avropa İqtisadi Araşdırmalar Mərkəzinin açıqlanacaq hesabatı və ABŞ-da dərc olunacaq Sənaye Sektorunda İstehsalat Həcmi göstəricisi bazar iştirakçıları tərəfindən maraqla izləniləcək.