OPEC-in neft hasilatını azaltmaq qərarı tətbiq edilməyə başlandı
İraqın Neft Nazirliyi, Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatının (OPEC) neft hasilatının azaldılmasına dair qərarının tətbiq edilməyə başlandığını bildirib.
Neft naziri Cebbar el-Laıbi, nazirliyin rəsmi saytından verdiyi yazılı açıqlamada, OPEC-in Vyanadakı son iclasda qərarlaşdırdığı "gündəlik neft istehsalının azaldılması" qətnaməsinə ölkəsinin bağlı olduğunu qeyd edərək, "Yeni ildən ölkədəki xam neft istehsalının azaldılmasına başlandı" ifadəsini istifadə edib.
İraq, terror təşkilatı İŞİD-lə mübarizə və ölkədəki toqquşmalarda zərər görən infrastrukturu yeniləmək üçün ötən il "neft hasilatını azaltmaq qərarından uzaq saxlanması" tələbini vaxtaşırı dilə gətirmişdi.
OPEC və 11 müstəqil neft istehsalçısı ölkə, qlobal neft bazarını sabitləşdirmək üçün ötən ay gündəlik neft hasilatını təxminən 1,2 milyon barrel azaldılması istiqamətində qərar qəbul etmişdilər.