"Rosneft”in neft və kondensat hasilatı azalıb
"Rosneft” ilin birinci yarısında 92,8 milyon ton maye karbohidrogen hasil edib“Rosneft”in maye karbohidrogenlərin (neft və kondensat) hasilatı ilin birinci yarısında 92,8 milyon ton və ya gündəlik 3,796 milyon barel, qaz hasilatı isə 46,8 milyard kubmetr təşkil edib.
Marja xəbər verir ki, bu barədə şirkətin açıqlamasında deyilir.
"Maye karbohidrogenlərin hasilatının azalması ilk növbədə Rusiya hökumətinin qərarlarına uyğun olaraq neft hasilatının məhdudlaşdırılması ilə bağlıdır", - şirkət neft və kondensat hasilatını şərh edərək qeyd edib.
Ötən ilin birinci yarısında “Rosneft” günsəlik 4 milyon barel maye karbohidrogen hasil etmişdi. Beləliklə, şirkətin hasilatı 5,1% azalıb.
İlin birinci yarısında şirkət tərəfindən qaz hasilatı (46,8 mlrd. kubmetr) ötən ilin birinci yarısı ilə müqayisədə 7% artıb.
Açıqlamada qeyd olunub ki, şirkətin qaz hasilatının üçdə birindən çoxu Yamalo-Nenets Muxtar Dairəsində 2022-ci ildə istifadəyə verilən yeni layihələrin hesabına təmin edilir.