OPEC+ iyulda plandan çox neft hasil edib
Ən böyük hasilat öhdəlikləri İraq, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və Rusiya Federasiyasıdırİyulda OPEC+ ölkələri neft hasilatını gündəlik 260 min barel artıraraq 34,7 milyon barelə çatdırıb və bütün könüllü azalmalar nəzərə alınmaqla, planı 930 min barel üstələyib.
Marja xəbər verir ki, bu, Beynəlxalq Enerji Agentliyinin (IEA) avqust hesabatında bildirilir.
BEA-nın məlumatına görə, OPEC+ ölkələri tərəfindən könüllü azalmalar nəzərə alınmaqla saziş çərçivəsində hasilatın hədəf səviyyəsi iyul ayı üçün 33,76 milyon barel, faktiki hasilat isə 34,7 milyon barel olub. Beləliklə, plandan artıq hasilat 930 min barel/günə yaxın olmuşdur.
BEA-nın məlumatına görə, İraq (430 min barel/gün), BƏƏ (390 min barel/gün) və Rusiya (250 min barel/gün) hasilat öhdəliklərini ən çox üstələyir.
Eyni zamanda, Səudiyyə Ərəbistanı iyulda hasilatı gündəlik 140 min barel artıraraq, planı 30 min barel üstələyib. İraq hasilatı gündəlik 80 min barel artırıb.