Bu bazar dəyəri həddini keçən ilk Amerika şirkəti oldu
Apple-ın kapitallaşması iyulun 9-da ticarət nəticələrinə görə 3,5 trilyon dolları keçib. iPhone telefonlarının istehsalçısı bu bazar dəyəri həddini keçən ilk Amerika şirkəti olub
Marja xəbər verir ki, çərşənbə axşamı günü ticarətin sonunda Apple səhmləri 0,38% bahalaşma ilə 228,68 dollara qalxaraq ən yüksək səviyyəsinə çatıb. Nəticədə şirkətin kapitallaşması 3 trilyon 507 milyard dollar təşkil edib. Çərşənbə günü, iyulun 10-da kotirovkaların artımı davam edib - səhmlər 0,45% bahalaşaraq 229,73 dollar təşkil edib.
Hazırda Apple dünyanın ən dəyərli şirkətlərinin reytinqində birinci yerdədir. Bununla belə, Wall Street-də belə bir fikir var ki, onun səhmlərinin artım potensialı tükənib. Bundan əvvəl "Piper Sandler"in analitiki Mett Farrell Apple səhmləri üçün hədəf qiymətini 190 dollardan 225 dollara qaldırmışdı. Bu proqnoz cari səviyyədən 2% aşağıdır. Onun fikrincə, "bir çox yaxşı xəbərlər artıq səhm qiymətinə daxil edilmişdir."
Aprel-ın ilin əvvəlindən bəri Apple-ın səhmləri 30%-dən çox bahalaşıb, S&P 500 indeksi isə cəmi 5% artıb. Səhmlərin yüksək performansı, əsasən, şirkətin iyun ayında Apple Intelligence strategiyasını açıqlaması, eləcə də Çində iPhone satışlarının yaxşılaşması ilə bağlı gözləntilərdən irəli gəlir.