"Qala Sığorta"da 10 milyon manatdan çox xalis mənfəət
"Qala Sığorta" ASC 2022-ci ili 10 milyon 567 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Şirkət 2021-ci ili 9 milyon 373 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, "Qala Sığorta"nın xalis mənfəəti 1 milyon 194 min manat və ya 12,7% artıb.
Marja.az Şirkətin maliyyə göstəricilərinə xəbər verir ki, ötən il "Qala Sığorta"nın cəmi əməliyyat gəlirləri 42 milyon 418 min manat, cəmi əməliyyat xərcləri 29 milyon 54 min manat təşkil edib. 2021-ci ildə Şirkətin cəmi əməliyyat gəlirləri 43 milyon 361 min manat, cəmi əməliyyat xərcləri 31 milyon 673 min manat təşkil etmişdi.
İllik müqayisədə, Şirkətin hesabladığı sığorta haqları 2021-ci ildəki 43 milyon 849 min manatdan, 2022-ci ildə 40 milyon 355 min manata düşüb. Şirkətin sığorta ödənişləri isə 5 milyon 667 min manatdan 6 milyon 23 min manata yüksəlib.
"Qala Sığorta" şirkətinin cəmi gəlirlərinin azalmasına xalis sığorta ehtiyatlarının dəyişməsi, hesablanan sığorta haqlarının geriləməsi, xərclərinin azalmasına isə təkrarsığortaya verilmiş sığorta haqları üzrə xərclərin düşməsi təsir göstərib.